אשפורד 1

1. הנחיות לרצפת בטון חדשה (בטון טרי)

א. הכנת פני השטח

בטון טרי שנוצק לאחרונה אינו דורש פעולות הכנה כל עוד יישום אשפורד פורמולה כזרז אשפרה מתרחש עם סיום העבודה. באזורים שבהם פורקו לוחות ותבניות היציקה יש להסיר ביסודיות את כל השמן והשאריות כדי למנוע עיכוב או חלחול של אשפורד פורמולה לבטון. ניתן ליישם את אשפורד פורמולה בטווח טמפ’ של 1- 57 מ”צ.

ב. הנחיות יישום שלב ראשון: מיד לאחר גמר ההחלקה בשלב שבו ניתן לדרוך בביטחה על הבטון כסה את הבטון בשכבה אחידה ומלאה לפי 5 מ”ר לכל ליטר אשפורד פורמולה בעזרת מרסס תעשייתי בלחץ נמוך. בנוסף, ניתן למזוג את אשפורד פורמולה ישירות על הרצפה ולפזר באופן שווה בעזרת מטאטא רך. שים לב: אשפורד פורמולה הוא חומר נספג ולא שכבה חוצצת. יש ליישם כמות מספקת על פני השטח כדי לאפשר לבטון לספוג את החומר. כהנחיה כללית צריך להיות מספיק חומר על הרצפה כדי שימלא סימן שהותירה טביעת רגל תוך מספר שניות, כמו ציפוי רטוב. עם השלמת ציפוי רטוב של הבטון יש ליישם ביסודיות עם מטאטא רך. שלב זה מסייע לשבור את מתח הפנים של הנוזל ולהחדיר את הנוזל לרצפה..

המתן כשהמשטח רטוב לפחות 30 דקות ואז חכה עד שהאשפורד פורמולה יהפוך לצמיגי וחלקלק במגע הנעל. בתנאים קרים במיוחד וללא רוח, החומר יהפוך לצמיגי רק כעבור שעה. בתנאי חום קיצוני ללא רוח האשפורד פורמולה יהפוך לצמיגי לפני שלב הספיגה שאורך 30 דק’. במקרה כזה יש להוסיף אשפורד פורמולה לאזורים בהם החומר הפך לצמיגי כדי לאפשר את המשך הספיגה.

הערה: המנע ממצב שנקודה או אזור יתייבשו בשלב הספיגה. כדי להימנע ממצב זה מומלץ להוסיף חומר ע”י טאטוא או מזיגה נקודתית בעת הצורך. שים לב לאזורים בעלי נקבוביות גבוהה ושולי המשטח.

 

ג. שלב שני

מיד כשהחומר הופך לחלקלק ודביק רסס בעדינות אדי מים. את ריסוס האדים ניתן לבצע ע”י מרסס תעשייתי או צינור בעלי פיה מתכוונת שמאפשר רסס עדין של מים. הריסוס ימיס במעט את האשפורד פורמולה ויחליש את רמת הדביקות או הג’ליות. הברש את הרצפה במטאטא כדי לסייע לחלחול החומר לבטון. המתן עד שהאשפורד פורמולה יהפוך לדביק בפעם השניה.

ד. שלב שלישי

בשלב זה שטוף ביסודיות את המשטח עם הרבה מים. במהלך השטיפה יש לטאטא כדי לנתק ולהסיר שאריות של אשפורד פורמולה שנדבקו לבטון.

ה. שלב רביעי

יבש את הבטון בצורה יסודית בעזרת מגב. בשלב זה הרצפה אמורה להראות כרצפת בטון חשוף רגילה, ללא שום שינוי.

הערה: בעת השימוש במגב עלולים להתגלות אזורים חלקלקים. הדבר מהווה אינדיקציה לכך שקיים חומר עודף שטרם נשטף. יש לחזור על השטיפה והניגוב באזורים אלה עד לקבלת משטח בטון נקי ויבש.

הערות נוספות

 • שלבים 1-4 ניתנים לביצוע ע”י מקרצפת רצפות (מכונת שטיפה) עם גלגלים ממולאי אוויר כדי למנוע פגיעה בבטון. נסיעה בזווית על חיבורי הבטון ונקודות הניסור תפחית מהעומס שמופעל על הקצוות. התייעץ עם הקבלן שיצק את הבטון כדי לדעת מתי הבטון קשיח דיו כדי שניתן יהיה לנסוע עליו במכונת השטיפה ללא גרימת נזק ממשקל המכונה והתנועה.
 • התייעץ עם נציג מוסמך לגבי יישום בתנאי קור, חום או רוח וכו’.
 • כשאשפורד פורמולה משמש כזרז אשפר, תזמון נכון של היישום חשוב מאוד. לפי הנחיית מכון הבטון האמריקאי (ACI) 308, שנוגעת לאשפרת בטון, “תהליך אשפרה צריך להתחיל בשלב שפני הבטון החלו להתייבש, מיד כשהמים בבטון מתחילים להתאדות בקצב גבוה מקצב עלייתם לפני השטח”.
 • במזג אוויר חם, ברוח חזקה או חשיפה ישירה לשמש, ניתן להשתמש באשפורד פורמולה יחד עם חומרים משפרי אשפרה אחרים כל עוד אשפורד פורמולה יושם ראשון.
 • ניתן לבצע ניסור בטון לפני ואחרי יישום אשפורד פורמולה, תלוי בצורך ובתזמון האשפרה. בכל מקרה, חשוב לסלק את האבק והנוזל מהניסור באופן יסודי מיד עם גמר הפעולה.
 • בבטון רך או ברמת נקבוביות חריגה עלול לדרוש יישום נוסף של אשפורד פורמולה. כנ”ל לגבי רצפות בטון מחוספסות ומחורצות.
 • ליטוש הבטון במכונת פוליש שפועלת במהירות 2000RPM תביא להתפתחות מהירה יותר של הברק.

אשפורד 5

2. הנחיות לרצפת בטון קיימת

א. הכנת פני השטח

הבטון חייב להיות נקי מחומרים, לכלוך, אבק וכל דבר שימנע מהחומר לחדור ולהיספג כראוי בבטון. זה כולל חומרי ציפוי ואיטום, שכבות הגנה מגבס ומלט, צבע וכו’. במקרים  ייתכן שיידרש ליטוש. הערה: בכל המשטחים שיקורצפו, יצבעו, או יעברו תהליך כיסוי בחומרים ודבקים שונים יש להשתמש בשלב 2 (אופציה ב’) שמתוארת בהמשך או להתייעץ עם נציג מוסמך.

ב. הנחיות יישום

 1. שלב ראשון

הרווה את השטח ביסודיות עם אשפורד פורמולה כך  שכל הבטון יכוסה למשך 30 דקות.

 1. שלב שני – אופציה א’

אם לאחר 30-40 דקות מרבית החומר נספגה לתוך המשטח, טאטא או השתמש במגב כדי להסיר עודפי אשפורד פורמולה (כשעדיין במצב נוזלי) מכל השקעים והשלוליות עד כל החומר העודף שאינו נספג הוסר מהבטון. אם החומר הופך לחלקלק ודביק לפני שעברו 30 דקות, עקוב אחרי ההנחיות ליישום על בטון טרי בחלק העליון של העמוד.

שלב שני – אופציה ב’

אם לאחר 30-40 דקות, רוב החומר נמצא עדיין על פני השטח ולא נספג, חכה עד שיהפוך לדביק וצמיגי למגע סוליות הנעל. שטוף את המשטח ביסודיות עם הרבה מים והשתמש במגב עד לקבלת משטח יבש ונקי משאריות.  . אם החומר הופך לחלקלק ודביק לפני שעברו 30 דקות, עקוב אחרי ההנחיות ליישום על בטון טרי בחלק העליון של העמוד.

אשפורד_7

3. הנחיות לרצפת בטון שאינה מקורה (תנאי חוץ)

שלב ראשון

בעזרת מרסס תעשייתי בלחץ נמוך הרווה את משטח הבטון באשפורד פורמולה בכיסוי יסודי. המתן למשך 30 דקות כשהבטון כולו מוצף בחומר.

שלב שני

לאחר המתנה של 30 דקות השתמש במטאטא כדי להסיר שאריות ועודפים שלא נספגו משלוליות ואזורים נמוכים במשטח.

טיפ: מטאטא רחב בעל זיפים עדינים יעזור בהסרת אשפורד פורמולה ממשטח מחוספס או בטקסטורה (שאינו חלק).

4. הנחיות כלליות לכל יישומי אשפורד פרומולה

 • יישם רק במרסס תעשייתי בלחץ נמוך. אל תשתמש במרסס שאינו פועל על אוויר כי הוא משפיע על גרעיניות החומר.
 • עלול לגרום לנזק לעיניים ורקמות האף. מנע מגע ישיר והשתמש בציוד מגן. במקרה שאירע מגע שטוף במים זורמים במשך 15 דקות.
 • במקרה בליעה אין לנסות להקיא. שתה חלב או מים ופנה מיד לרופא.
 • משטחי שטופלו באשפורד פורמולה עלולים להיות חלקלקים. התנהג בזהירות נדרשת למניעת נפילות.
 • המנע ממגע של אשפורד פורמולה בזכוכית, אלומיניום או כל משטח בעל גימור חלק. במקרה של מגע שטוף במהירות או נגב בבד רטוב. ביישום ליד חלונות, הגן על הזכוכית בסרט דביק ויריעות מתאימות.
 • המנע מקפיאה בעת הובלה ואחסון. במקרה שאשפורד פורמולה קפא, הפשר וערבב ביסודיות לפני היישום. אין להשתמש על משטחים בעלי נקבוביות חריגה, כיסי אוויר גדולים וכו’.
 • בשימוש ליד אספלט, יש לשטוף עם מים ביסודיות כדי למנוע תופעת הלבנה לאחר ייבוש החומר.